Radůstky, kvetoucí čaj, keramika (27.8.2009)

…léčivé bylinky, perník, figurky ze slámy a sena, sklo, dřevo, hrnčířský kruh, prsten s perlou a mnoho dalšího. To je nabídka stánků řemeslníků na Pražském jarmarku.

Je to příjemné, procházet kolem stánků a poslouchat hudbu a písničky z pódia. Navíc u mnoha prodejních pultů člověk nevidí jen zboží, ale i to, jak vzniká. Přímo před očima návštěvníků se v šikovných rukách řemeslníků mění obyčejný drát na prstýnek, přívěšek nebo figurku. Vedle paní zdobí perníková srdce a ochotně vyhoví i přání zákazníků, takže si odnesete originál s ornamentem nebo nápisem podle vlastního návrhu. Kousek dál zase z hroudy hlíny na hrnčířském kruhu jako zázrakem vyrůstá hrníček. U stánku s bylinkami vám ochotně vysvětlí, k čemu jsou dobré a jak je užívat. A pokud jste ještě nikdy neslyšeli o kvetoucím čaji, doporučuji stánek na kraji vpravo od pódia. Paní ve stánku vám ho předvede a ráda vysvětlí jeho účinky.
Svůj stánek má na Pražském jarmarku i pořádající Folklorní sdružení ČR. Stojí jako první vlevo od pódia. I tady je z čeho vybírat. Publikace o folkloru, cédéčka a DVD se záznamy řady folklorních slavností a festivalů. A snad poprvé v historii Pražského jarmarku je možné si u stánku Folklorního sdružení koupit i měsíčník lidové kultury Čech, Moravy a Slezska – časopis Folklor. Doporučujeme!

Folklor v pražských ulicích překvapil a zaujal (27.8.2009)

Ve středu 26. srpna mnohé Pražany a turisty překvapil krojovaný průvod všech souborů prezentujích se na Pražském jarmarku.

Krátce před 14. hodinou se pražské Staroměstské náměstí změnilo v pestrobarevnou koláž krojů ze všech možných koutů světa. Kolem souborů z naší republiky i z ciziny se hned utvořily kruhy turistů, cvakaly spouště fotoaparátů, vrčely kamery. Kdo netušil, že právě tady začíná průvod folklorních souborů, byl překvapen. Lidé přebíhali od jednoho souboru k druhému podle toho, kde se právě ozvala hudba a zpěv. Jakmile pražský Orloj oznámil, že je 14 hodin a zakokrhal kohout, dal se průvod do pohybu. A s ním i ti, kteří přihlíželi, fotili, filmovali a tleskali ukázkám hudby a tance. Mnozí doprovodili jednotlivé soubory přes Celetnou ulici, Příkopy a Můstek až na pódium na Ovocném trhu. A pak zůstali a sledovali program druhého dne Pražského jarmarku.

Cíl turistické trasy byl na Jarmarku (28.8.2009)

V rámci spolupráce Folklorního sdružení ČR a Klubu českých turistů končil pochod Prahou na Pražském jarmarku.

Ve čtvrtek 27. srpna večer se u stánku Klubu českých turistů rozdávala razítka. Vlastně nerozdávala. Do svého itineráře razítko dostal jen ten, kdo prošel asi devítikilometrovou trasu od Náprstkova muzea na Ovocný trh. Více nám o akci prozradil generální sekretář Klubu českých turistů Ing. Jaroslav Krejzlík.
„Už potřetí zahajujeme podzimní část podvečerních pochodů Prahou trasou, která má cíl na Pražském jarmarku. Pro naše členy je to vítané zpestření. Kromě razítka do itineráře se dostanou na největší folklorní festival v republice. Dnešní pochod ale není jediný, který končí na folklorním festivalu. V rámci spolupráce s FoS ČR je takových cílů v rámci republiky několik.“

Pořadatelé stanovili turistům, že do cíle musí dojít mezi 18. a 20. hodinou. Řada jich však přišla už kolem 17. hodiny. „Dnešní trasa patří k těm méně náročným, mohou se jí zúčastnit i děti, takže je pochopitelné, že někteří přijdou dřív,“ vysvětlil pan Krejzlík.

Čtvrtečního pochodu podvečerní Prahou se zúčastnilo 212 turistů.

Historie: Navštivte folklórní festival Pražský jarmark 2009

Navštivte ve dnech 25. – 30. srpna VI. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark. I letos se v Praze sjedou umělci z Česka, Evropy ale i Izraele, Konga, Číny, Francie nebo Indonésie.

Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark je zcela zdarma a probíhá denně od 14.00 do 22.00 hodin za Stavovským divadlem na Ovocném trhu v Praze 1. Kromě tradičních i exotických folklorních souborů bude vystupovat Ondráš a Broln, nebude chybět tradiční staročeský jarmark a těšit se můžete i na bohatý doprovodný program.

Pražský jarmark? Které země se této velkolepé akce zúčastnili?

Psal se rok 2009. Od 28-30. srpna jsme mohli zažít nevídaný víkend v pražských ulicích. Konal se totiž Pražský jarmark. Toho se účastnili soubory a tanečníci z celého světa, ze všech kontinentů. Potěšit nás mohli soubory a hudebníci z Číny, Indonésie, Kypru, ale i Ruska či Itálie. Navštívili nás také hudebníci ze Slovinska, Gruie…Nechybělo však zastoupení z ČR v podobě 20 skupin, které však většinou pocházely právě z Prahy. A co tento program ještě více okořenilo? 35 stánků s tradičními řemesly. Mohli jste se podívat například na hrnčíře, tkalce. Pro hladová břicha byla připravena kuchyně s občerstvením.

Milovníci řemesel si přišli na své. Tkání hedvábí byla velmi zajímavá podívaná. Kdo si však chtěl koupit nějaký pěkný,hodnotný řetízek či piercing do pupíku na památku, musel zajít do nedalekého šperkařství.

Pražský jarmark 2009 ve velkém stylu

Je to necelých 10 let co pražské centrum ožilo díky zpěvu a tanci. Jednalo se o šestý ročník klasického festivalu Pražský jarmark, jež byl započat indoneským souborem z univerzity v Jakartě. Mohli jste spatřit více než třicet skupin nejen z České Republiky, ale také zahraničí. Z předchozích řádků je patrné, že se vše dělo v ulicích hlavního města, kde jste mohli nasát atmosféru lidové kultury.

Pražské centrum se proměnilo v místo tance a zpěvu. V úterý začal šestý ročník folklórního festivalu Pražský jarmak 2009, který zahájil indonéský soubor studentů a lektorů z univerzity v Jakartě. Tři desítky uměleckých souborů pocházejí jak z tuzemska, tak ze zahraničí. Diváci tak mohou v ulicích hlavního města přičichnout lidové kultuře z celého světa. Vše bylo ve velkém stylu a především pohybu, neboť průbod tančil od Staroměstského náměstí až na Ovocňák. V úterý jste mohli prožívat folklór ze vzdálené Izraele, také z Číny, která byla obvzláště zajímavá. Nechybělo však ani Rusko a pochopitelně ČR. Mohli jste tak zažít multikulturní zážitek v mnoha podáních. Vše probíhalo až do neděle přesněji 30.8.2009. Návštěvnost byla obrovská a tanečníci se těšili velkému potlesku diváků. Jejich původ byl zajímavý. Mohli jsme vidět v akci tanečníky z Kapverd, Turecka a mnoho dalších zemí. NA ovocném trhu bylo možno shlédnout tradiční řemeslníky v akci a nemohlo chybět posilnění v podobě tradiční kuchyně.

 

 

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Umění tanečníků aplauduje zaplněné náměstí.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

 

Dívky poutají nejen tancem, ale i exotickými kostýmy.