Radůstky, kvetoucí čaj, keramika (27.8.2009)

…léčivé bylinky, perník, figurky ze slámy a sena, sklo, dřevo, hrnčířský kruh, prsten s perlou a mnoho dalšího. To je nabídka stánků řemeslníků na Pražském jarmarku.

Je to příjemné, procházet kolem stánků a poslouchat hudbu a písničky z pódia. Navíc u mnoha prodejních pultů člověk nevidí jen zboží, ale i to, jak vzniká. Přímo před očima návštěvníků se v šikovných rukách řemeslníků mění obyčejný drát na prstýnek, přívěšek nebo figurku. Vedle paní zdobí perníková srdce a ochotně vyhoví i přání zákazníků, takže si odnesete originál s ornamentem nebo nápisem podle vlastního návrhu. Kousek dál zase z hroudy hlíny na hrnčířském kruhu jako zázrakem vyrůstá hrníček. U stánku s bylinkami vám ochotně vysvětlí, k čemu jsou dobré a jak je užívat. A pokud jste ještě nikdy neslyšeli o kvetoucím čaji, doporučuji stánek na kraji vpravo od pódia. Paní ve stánku vám ho předvede a ráda vysvětlí jeho účinky.
Svůj stánek má na Pražském jarmarku i pořádající Folklorní sdružení ČR. Stojí jako první vlevo od pódia. I tady je z čeho vybírat. Publikace o folkloru, cédéčka a DVD se záznamy řady folklorních slavností a festivalů. A snad poprvé v historii Pražského jarmarku je možné si u stánku Folklorního sdružení koupit i měsíčník lidové kultury Čech, Moravy a Slezska – časopis Folklor. Doporučujeme!