Soubory
Taneční škola BETTY
Taneční škola BETTY byla založena v Praze 4- Modřanech v roce 1990 – letos tedy slaví dvacetileté výročí. Z nejlepších tanečníků této školy vznikl Folklorní soubor BETTY, který má několik věkových skupin (děti od 4 do 30 let). Tančí převážně české a moravské lidové tance, pod vedením Mgr.Betty Jitky Šváchové.
Soubor má za sebou mnoho úspěšných vystoupení po celé České republice. Pravidelně vystupuje v Praze na Křižíkově fontáně, na Staroměstském a Václavském náměstí během vánočních a velikonočních trhů a od nultého ročníku se každoročně účastní mezinárodního festivalu Pražský jarmark.
Mezinárodních folklorních festivalů a slavností se účastní nejen v Čechách, ale po celé Evropě (Polsku, Maďarsku, Rakousku, Německu, Itálii, Francii, Belgii, Chorvatsku, na Korfu v Řecku). S velkým úspěchem reprezentoval Českou republiku i na zámořských festivalech v Brazílii, Kanadě a Mexiku.
Soubor spolupracuje s muzikou JARO z Ústí nad Orlicí, kterou vede Jan Dostál.
Folklorní soubor ROSÉNKA
Folklorní soubor Rosénka přináší už 28. rokem do Prahy folklor Jižní Moravy. Jako jediný pražský kolektiv se aktivně věnuje zpracování dětského materiálu, her, písní a říkadel z této oblasti. Dospělá složka souboru, Velká Rosénka, vznikla netradičně až mnoho let po dětské skupině, z „odrostlých“ členů dětského souboru.
Soubor je součástí obecně prospěšné společnosti Dejvické divadlo, jejímž zakladatelem je Městská část Praha 6. Sídlí ve zkušebně Dejvického divadla v Praze-Dejvicích, kde se při pravidelných zkouškách střídá 5 dětských přípravek, 3 taneční skupiny a 2 cimbálové muziky.
Repertoár souboru čerpá převážně z oblasti hradišťského Dolňácka, ale rozšířil se také o Uherskobrodsko, Kopanice a moravsko-slovenské pomezí. Rosénka je známá především zajímavým výběrem materiálu a jeho netradičním zpracováním, za které získala mnohá ocenění na domácích i zahraničních festivalech a přehlídkách (Cena festivalu v Kroměříži, Zábřehu na Moravě, Trenčíně, 3x Hlavní cena festivalu v Rožnově p.R. a mnohé další).
O úspěšnosti souboru svědčí i řada pozvání na zahraniční zájezdy, na kterých se postupně vystřídali děti i dospělí (Hamburk, Norimberk, Otmuchow, Řím, Terni, Pavullo, Trenčín, Martin, Východná, Nitra, Ismailia, Salo, Badajoz…ad.)
Folklorní sdružení ŠARDIČAN
Šardice se nacházejí 10 km od Kyjova v malebném kraji Moravského Slovácka, kraji zpěvu, vína, folkloru a dobrých lidí. Folklor je přirozeným projevem Šardičanů a na toto kulturní bohatství jsou patřičně hrdi.
Pro Šardice je význačný vlastní kroj. Leží na rozhraní 3 folklorních podoblastí: Kyjovska, Hanáckého Slovácka a Dolňácka. Předkové si vybrali z krojů těchto podoblastí to nejhezčí, a tak vznikl jeden z nejbohatěji zdobených slováckých krojů.
Během let působily v Šardicích různé zájmové folklorní skupiny, kroužky i soubory. Současný Mužský pěvecký sbor MUŽÁCI ZE ŠARDIC a Slovácký krúžek ŠARDIČAN vznikly v roce 2000. Cimbálová muzika DENICA vznikala postupně od roku 1995 a zaměřuje se převážně na lidové písně Moravského Slovácka. Všechny 3 zájmové skupiny se v roce 2006 sloučily a vytvořily občanské sdružení „Folklorní sdružení ŠARDIČAN“. V roce 2008 se FoS ŠARDIČAN rozšířil o další 2 sekce – dětský folklorní kroužek ŠARDIČÁNEK a SENIORY, a tak sdružení má dnes již 75 členů.
Zcela amatérské občanské sdružení FoS Šardičan „zpívá, tančí a hraje pro radost svou i ostatních“. Tím se snaží dochovat a předat kulturní bohatství slováckého folkloru generacím příštím. Zároveň reprezentuje obec Šardice v okolí blízkém i vzdáleném.
Díky bohaté a plodné práci všech svých 5 sekcí je FoS Šardičan již v kulturní oblasti dobře znám po celé republice. Účastní se vystoupení v rámci kulturního léta v lázeňských městech (Piešťany, Hodonín), jakož i významných folklorních festivalů, především však pořádá či vystupuje na všech domácích šardických kulturních a folklorních akcích, jako je krojový ples, fašaňk, kácání máje, zarážání hory či svěcení vína. Nejvýznamnější folklorní, kulturní, společenskou a církevní událostí v Šardicích jsou „Šardický hody“, pořádané každoročně vždy v neděli po svátku svatého Michala.
Folklorní soubor ŠARVANCI
Folklorní soubor Šarvanci vznikl na počátku roku 2002 jako občanské sdružení. Jeho členy jsou mladí zájemci o slovenský folklór, kteří žijí v Praze, nebo je do Prahy přivedly jejich povinnosti. Lze mezi nimi najít jak Slováky, tak Moravany a Čechy, kterým slovenská lidová kultura učarovala. Protože si tanečníci, zpěvačky a muzikanti přinesli s sebou zkušenosti z jiných souborů a v začátku pomohli přátelé ze Slovenska, mohl v krátké době začít soubor vystupovat před publikem. Šarvanci plánují naplnit repertoár tanci, písničkami a muzikou ze všech regionů Slovenska. Na potvrzení toho začali tanci z východu z oblasti Šariše a Zemplína a současně ze západu z Kubry (Trenčín). Dívčí pěvecká skupina zvolila za svůj repertoár písničky z Moravského Lieskového a muzika se sehrává při krásných lidových melodiích z celého Slovenska. Šarvanci (nezbedníci, rozjásaná chasa) by rádi dostáli svému jménu a přinášeli svým divákům radost a pohodu při společných setkáních se slovenskou lidovou kulturou.
Folklorní soubor ŠPINDLERÁČEK
Folklorní soubor Špindleráček reprezentuje své město Špindlerův Mlýn od roku 1972. Zabývá se folklorem Krkonoš a Podkrkonoší.
Šedesátičlenný kolektiv sdružuje tanečníky a muzikanty ve věku od 4 do 37 let. Divákům v ČR i v zemích Evropy přináší písničky, které provázely tkalce za tkalcovským stavem, perlaře při navlíkání korálí, ševce za ševcovským verpánkem, pašeráky při cestách za hranice a samozřejmě muzikanty při lidových zábavách horalů. Nezapomíná ani na vládce hor – Krakonoše, který soubor doprovází na všech cestách za lidovou písničkou.
Přes 900 vystoupení FS Špindleráček svědčí o zájmu veřejnosti o folklor krkonošského regionu. Soubor se stal pravidelným účastníkem Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark.
Dětšký folkorní soubor VRBINA
Dětský folklorní soubor Vrbina založili v září roku 1999 členové souboru Gaudeamus, kteří chtěli vše, co se naučili při poznávání a pochopení naší lidové kultury, předat mladé generaci a vést své mladé členy k lásce k národnímu bohatství.
Soubor se zabývá zpracováním českého lidového umění – písničkami, tanci, dětskými hrami, na jejichž podkladě rozvíjí dětskou hudebnost, rytmické cítění, pohybovou kulturu a spontánnost projevu. Zdrojem výběru představovaných lidových písní, říkadel, tanců a působivých jevištních pásem je převážně oblast středních, východních a západních Čech.
Členové souboru jsou děti ve věku od 5 do 15 let. Účastní se mnoha vystoupení vázaných na lidové zvyky (např. masopust, Velikonoce, letnice, Vánoce). Soubor vystupuje na folklorních festivalech pořádaných FoS ČR, lidových slavnostech, jarmarcích a folklorních přehlídkách po celé republice i v sousedních zemích. Je spolupořadatel komorního festivalu „Na sv. Jána“ konaného v prostorách Toulcova dvora.
Samozřejmou součástí vystoupení jsou lidové kroje a živá lidová muzika. V poslední době spolupracuje soubor s Dětskou lidovou muzikou z Chrástu u Plzně.
Zahraniční soubory
Hann Shin Folk Dance Ensemble
Tchajwan
Tseruli 1
Gurjaani, Gruzie
Grupo Folclórico Zabelệ
Montes Claros, Brazílie
“Akirata“ Cultural Folk Dance Group
Rarotonga, Cookovy ostrovy
Whakaari Rotorua Cultural Group
Rotorua, Nový Zéland
Cultural Group of the State University of Jakarta
Jakarta, Indonésie
Ulan Muqir Art Troupe of Morin Dawa Daur Autonomous Banner
Inner Mongolská autonomní oblast, Čína
Peru
Peruánci žijící v ČR
DFS Fialka
Partizánske, Slovensko
Logdansarna Folk Dance Group
Lund, Švédsko
Gruppo Folk „Valdemone“
Militello Rosmarino, Sicílie, Itálie
Folk dance group San Gabriele
Villa Grande Strisaili, Sardínie, Itálie
Gruppo folk San Nicola di Sassari
Sassari, Itálie
Zvontsy, Jekatěrinburg
Ruská federace
Korean Tungso Association
Jižní Korea
Angela, Vicovaro
region Lazio, Itálie
Francesco Bande
Sassari, Sardínie, Itálie
I Calabriselli
Limbadi, region Kalábrie, Itálie
Canterini Peloritani
Messina, Sicílie, Itálie
Sounding Windrose
Hagen, region North-Rhine-Westphalia, Německo
Soleke
Tallinn, Estonsko
YURTKUR ANKARA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ HALK DANSLARI TOPLULUĞU
Ankara, Turecko
GRUPO DE FOLCLORE DA CASA DO POVO DO CANIÇAL
Canical, Madeira, Portugalsko
LAKKOMATA CULTURAL ASSOCIATION OF IOANNINA
Ioannina, Řecko
DANCING GROUP ANO LEHONIA
Volos, Řecko
ASSOCIATION OF FOLK DANCE GROUPS FROM EASTERN MAKEDONIA
region Makedonie, Řecko
EAC LARNACA EMPLOYEES DANCE CLUB
Larnaka, Kypr